Tippkokk Peeter Pihel esitleb Tallinn Music Weekil heategevuslikku "toit ei ole prügi" õhtusööki

Tallinn Music Week
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Peeter Pihel
Peeter Pihel Foto: Johannes Hõimoja

Linnafestivali Tallinn Music Weeki raames toimuvad 29. ja 30. märtsil Vaba Lava kompleksis avatavas uues meelelahutus- ja söögikohas Kärbes „Trash Cooking“ õhtusöögid, mille eesmärgiks on informeerida inimesi toidujäätmete nutikaist ning kestlikest  kasutusviisidest. Õhtusöögi kontseptsiooni autoriks ja teostajaks on Rootsi parima restorani Fäviken Magasinet peakoka parem käsi Peeter Pihel. Igalt ostetud õhtusöögipiletilt annetatakse 5 eurot Eesti Toidupanga heategevusalgatusele „Lapsed söönuks“.

Korduvalt Eesti parimaks restoraniks tunnistatud Pädaste Mõisa köögi käivitaja ning Rootsi parima restorani Fäviken Magasinet sous chef’i Peeter Piheli külaskäigud Eestisse on siinsete toidukultuuri austajate seas alati oodatud ja hinnatud. Sel korral kostitab õhtusöökidega, mis valmivad kaubanduskeskuste poolt prügiks tunnistatud toiduainetest.

Pihel on veendunud, et kui toorainet napib, tuleb olla loominguline. Olles kasvanud peres, kus oldi leidlikud söögikordade planeerimisel, kasutab ta seda praktikat igapäevaselt: „Ilmselt on mind ja minu vaadet maailmale ja tööle vorminud kõige rohkem minu juured. On õnn ja privileeg olla sündinud ja kasvanud saarel. See on iseäralik elurütm, mis peegeldub ka selles, kuidas ma suhtun toiduvalmistamisse. Kui toorainet napib, tuleb olla loominguline – see motiveerib ning sunnib looma midagi uut ja ehk veel parematki.“

Euroopa komisjoni andmetel läheb Euroopa Liidu maades igal aastal raisku 88 miljonit tonni toitu, Eesti kodumajapidamised kokku viskavad toidukaona aastas ära ligikaudu 63 miljoni euro väärtuses toitu. Tänavu kestliku arengu eesmärkidele keskendunud TMW „Trash Cooking“ õhtusöökide raames õpitakse paremini aru saama “parim enne” märgistusest ja erinevate toorainete omadustest ning omandatakse nutikaid toidu lõpuni tarbimise viise.

„Lihtne ja loogiline talupojamõistus kipub tagaplaanile jääma ja kurvaks teeb see, et toidu äraviskamisse suhtutakse nii kergekäeliselt. Proovime avada vaatenurka, et toidust, mis tavaliselt kipub prügikasti lendama, saab hea soovi korral vägagi maitsva eine,“ lubab Peeter Pihel.

Õhtusöögil, mille menüüst leiab muuhulgas röstitud eilse leiva koos vahustatud ajuga,  hapupiimapannkoogid ja vetikad ning õllelinnased viimasest õlleteost, saab toidu kõrvale maitsta häid sobitatud veine ning Mjuk kombucha eripruuli – probiootilist rohelise tee jooki, mida on fermenteeritud mahekasvatatud HeyDay mahlajääkidega.

Trash Cooking õhtusöögid toimuvad kolmapäeval, 29. märtsil ja neljapäeval, 30. märtsil kell 18.00 Telliskivi Loomelinnaku Vaba Lava ruumes asuvas uues söögikohas Kärbes Kitchen&Bar. 65 eurot maksev õhtusöök sisaldab ka toiduga sobituvaid jooke.

Trash Cooking õhtusöögi piletid müügil on TMW veebipoes.

Trash Cooking õhtusöögid partnerid: Solaris Keskus, Kärbes (Vaba Lava), Telliskivi Loomelinnak, Toidupank ja “Lapsed söönuks” heategevusüritus, Umami, Mjuk kombucha + Heyday, Solarise Keskus toidupood ning erinevad toorainete maaletoojad.

Keskkonnateadlikkuse ja kestliku arengu initsiatiivi TMW raames toetavad Keskkonnaministeerium, MTÜ Mondo, Euroopa Komisjoni Eesti Esindus ja Rootsi Saatkond.

27. märtsist 2. aprillini Tallinna vallutav linnakultuuri festival Tallinn Music Week (TMW) esitleb oma „Maitsed“ restoraniprogrammi raames üle 30 pealinna söögikoha. Disaini- ja arhitektuurigaleriis festivali nädalaks avatava TMW pop-up restorani menüü eest vastutab sel aastal Ungru Resto Hiiumaalt. Tutvu "TMW Maitsed" programmiga lähemalt siin.

Üha uusi maitseid ja värve omandava linnafestivali Talinn Music Week kavasse on tänavu lisaks muusikaprogrammile ja loovtööstuse konverentsile kaasatud restoraniprogramm „TMW maitsed“, vestluste sari „TMW jutud“, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kureeritud kunstiprogramm. avalikku linnaruumi hõlmav arhitektoonika projekt, piirkonna põnevaimat disaini tutvustav Disainiturg ning esmakordselt ka spetsiaalne laste- ja noorteprogramm. 27. märtsist 2. aprillini toimuva festivali siduvaks teemaks on jätkusuutlik areng ning sellega seotud valdkonnad keskkonnasäästlikkusest linnaarenguni ja kogukondade ühendamisest võrdõiguslikkuse edendamiseni.

TMW 2017 esitleja on Nordea pank, peatoetajad Telia ja Spotify, Nordic Hotel Forum, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus / Visit Estonia ja Eesti Meedia, partnerid ja toetajad Uber, Viru Keskus, Telliskivi Loomelinnak, Solaris, Music Estonia, Tuborg, LaMuu, Fritz Kola, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Tallinna Ettevõtlusamet jt. Tallinn Music Weeki rahvusvahelisi tegevusi, mille eesmärk on tutvustada Eestit kui atraktiivset sihtkohta muusika- ja kultuurihuvilistele, toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Tallinn Music Weeki rahvusvahelisi tegevusi, mille eesmärk on tutvustada Eestit kui atraktiivset sihtkohta muusika- ja kultuurihuvilistele,  toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

TMW 2017 festivalipassid hinnaga 60 eurot on müügil TMW veebipoes. Festivalipass tagab sissepääsu kõikidesse TMW muusikaprogrammi kuuluvatesse klubidesse eeldusel, et vastav klubi ei ole välja müüdud. Kui klubi on välja müüdud, toimub publiku klubisse laskmine järjekorra alusel. Nordea ja Telia klientidele kehtivad erisoodustused.

Piiratud kogus TMW 2017 toetajapasse hinnaga 150 eurot on müügil TMW veebipoes. TMW toetajapass tagab eelisjärjekorras pääsu kõikidele TMW kontsertidele, sh TMW avakontserdile ning TMW delegaadibaaridesse ning pakub võimalust personaliseeritud  programmisoovitusteks. Nordea ja Telia klientidele kehtivad erisoodustused.

TMW 2017 delegaadipass on kuni 19. märtsini müügil hinnaga 250 eurot (alates 20. märtsist 295 eurot) TMW veebipoes. Delegaadipass tagab lisaks muusikafestivalile pääsu 31. märtsist 1. aprillini toimuvale TMW konverentsile ja delegaadibaaridesse ning registreerunud kontaktide andmebaasile.

TMW 2017 kontsertide üksikpiletid hinnaga 8-25 eurot on müügil Piletilevis.

Nordea klientidele kehtivad järgnevad soodustused nii TMW toetajapasside, festivalipasside kui üksikpiletite hindadest: Nordea pangakaardi valdajale: -10%, Nordea Gold krediitkaardi valdajale: -20%, Nordea Platinum krediitkaardi valdajale: -30%. Telia klientidele kehtib TMW festivalipassi, toetajapassi ning üksikpiletite ostmisel eelmüügist 20% hinnasoodustus tavahinnast.

Tagasi üles