K, 8.02.2023

Tänavusel TMW festivalil kohtuvad Tallinn ja Narva, Ukraina ja Aafrika, soomeugri pärimus ja globaalsed tulevikuhelid

TMW
Tänavusel TMW festivalil kohtuvad Tallinn ja Narva, Ukraina ja Aafrika, soomeugri pärimus ja globaalsed tulevikuhelid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ivan Dorn, TMW 2018
Ivan Dorn, TMW 2018 Foto: Tanel Tero

4.–8. mail Tallinnas ja Narvas toimuval rahvusvahelisel muusika- ja linnafestivalil Tallinn Music Week (TMW) esineb ligi 180 artisti 28 riigist. 4.–6. mail Tallinnas algav TMW jõuab 7.–8. mail Narvasse.

Muusikafestivali avab neljapäeval, 5. mail kell 16 Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku väljakul tasuta kontserdiga Ukraina popstaar Ivan Dorn, kes saabub Eestisse, et tervitada siin nii festivalipublikut kui ka kaasmaalastest sõjapõgenikke.

Avaõhtu üks erilisemaid muusikalisi etteasteid toimub vanalinnas Püha Katariina kirikus, kus kõlab Rootsi helilooja ja avangardmuusiku Maria W Horni teos “Dies Irae” autori ja Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilise Naiskoori esituses.

Maria W Horn
Maria W Horn Foto: Arvida Byström

Jazziklubi Philly Joe’s Tallinn alustab neljapäeval oma kaheõhtust muusikamaratoni, tuues klubisse plejaadi värskeid kollektiive Eesti Alfa Collective’ist Austraalia power-jazzi bändi Brekky Boy’ni.

Telliskivi Loomelinnaku Vaba Laval esinevad vaheldumisi Aafrika päritolu artistid ning Viljandi pärimusmuusika festivali lemmikud. Africa NOW! kava ulatub Tansaania neosouli tõusvast tähest Tofa Jaxx Etioopia-Ukrainia hiphopi sõsarate trioni Fo Sho.

Toxa Jazz (TZ)
Toxa Jazz (TZ) Foto: TMW pressimaterjal

Erinevate Tubade Klubis toimuv Fenno-Ugria õhtu esitleb soome-ugri rahvaste muusikapärandit, laval nii Ruhnu saare trio saarel elanud rootslaste pärandi stiliseeringutega kui ka Soome Suistamon Sähkö vanade Karjala tantsulugude töötlustega.

Tulevikumuusika klubiööl Soda POP lokaalis Uus Laine esinevad teiste seas kuulsa hüperpopi leibli PC Music artist Caro<3 Inglismaalt ja meie oma hedonistlik etenduskunstnik Florian Wahl.

Sveta Baaris esinevad talendid meilt ja mujalt – The Cure’i Robert Smithi Islandi lemmikbändist Kaelan Miklast Eesti alternatiivse r'n'b karakteri mannani. F-hoone musta saali Indie Shuffle peo täidavad artistid kogu Euroopast, nende seas superstaari saate võitja Alika Milova.

Reede, 6. mai jätkub pealinnas tervelt 13 kuraatorõhtuga. Vanast vagunidepoost klubiks ehitatud D3 toob kokku Eesti ja Soome indie au ja uhkuse ehk meie Röövel Ööbiku ja pärast seitset aastat pausi publikut taas oma ühtaegu šiki ja tahumatu psühhedeelse rockiga kostitava 22-Pistepirkko. Legende toetab põhjanaabrite uue põlvkonna tegijamaid bände Have You Ever Seen the Jane Fonda Aerobic VHS?.

Tartu muusika- ja videoproduktsioonimaja Ö Stuudio kureeritaval Tartu 2024 esitlusõhtul klubis Uus Laine kohtuvad institutsionaalne ja eksperimentaalne, teiste seas Mari Kalkun ja Ö Stuudio asutaja Martin Kikas kavaga “Hum of Tartu” ning produtsent DEW 8 ja Eesti noore põlve omanäoliseim räpikarakter Väike PD. Kohapeal valmib otsestriimina ka ÖTV veebi-episood, mida juhib Londoni plaadifirma Blah Records boss Lee Scott.

DEW8 ja Väike PD
DEW8 ja Väike PD Foto: Glanel Tirrand

Eesti Kooriühingu esitlusõhtul Katariina kirikus toob Kammernaiskoor Musamari publikuni Mart Saare ja Veljo Tormise rahvaviisi sugemetega kaasahaarava looming.

PopSpot esitlusõhtul Tallinna Vaba Laval astuvad üles hetke kuumimad nimed Eestist ja Lõuna-Aafrika Vabariigist – meie esiräpparist nublust Aafrika ühe märkimisväärseima naisräppari Moozlie’ni. Fotografiska Tallinnas toob muusikaagentuur Warner Music Live lavale kodumaised produtsendid ja muusikud Karl Killingust Raul Ojamaani.

Erinevate Tubade Klubi (ETK) Made in Canada programmis kuuleb kuut vahtralehemaa artisti, nende seas staadionirocki hümnidega Suure Lombi taga kuulsust kogunud bänd Arcana Kings. F-hoones peab Läti kunsti- ja muusikafestival Skaņu Mežs oma oma 20. juubelit, laval nii Eesti üks uuenduslikumaid artiste Maarja Nuut kui ka lõunanaabrite põnevamaid eksperimentaatoreid, kitarrist Edgars Rubenis.

Rändava kultuurifestivali Võnge laval Telliskivi Rohelises saalis esinevad teiste seas Eesti popi tuntuimad tegijad Púr Múdd ja Daniel Levi ning noor progepopi viidetega viisik Neon Fir. Tulevikufolgi rühmitus OOPUS esitleb Fotografiskas folktroonikalava, kuhu astuvad nii nad ise kui ka ansamblist Trad.Attack! tuntud Tõnu Tubli ühemehe-orkester. Sveta Baaris esitleb üritustesari Dark Disko post-pungi ja tumedamate tantsubiitide valikut, eesotsas DJ ja produtsent Djedjotronic Prantsusmaalt.

Von Krahli metali laval on kohal nii peagi uut kauamängivat plaati lubav Eesti müraroki legend Zahir kui ka Soome elektro-metali grupp Khroma. Plaadipood World Clinic toob lokaali Kivi Paber Käärid rocki eri varjundeid meilt ja mujalt - EMA 2022 aasta rockialbumi laureaadist The Boondocks kuni kuulsa Optimo leibli all tegutseva Norra disko-punk-funk bändini Sex Judas feat. Ricky. Klubis HALL ootavad väsimatuid festivalikülalisi nii klubi residendid Micaela Saraceno ja Katja Adrikova kui ka skene tunnusüritustel Mutek ja Berlin Atonal karastunud Itaalia techno-produtsent ja DJ Neel.

Laupäeval, 7. mail jätkub TMW Narvas, kus muusikaprogrammi juhatab Issanda Ülestõusmise peakirikus sisse helilooja Arvo Pärdi teoste kava „Anna meile rahu“ Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses ja Tõnu Kaljuste juhatamisel.

Narva Issanda Ülestõusmise peakirik
Narva Issanda Ülestõusmise peakirik Foto: Anna Markova

Narvas Vaba Laval astuvad üles nii räppar Gameboy Tetris koos sõpradega, kes sai Narvas tuntuks paar aastat tagasi koostöös nubluga sündinud looga “Für Oksana" kui ka folgitähed Mari Kalkun ja Curly Strings.

Kultuurimajas Rugodiv liituvad ainulaadseks ühiskavaks Uku Suviste ja Narva Linna Sümfooniaorkester dirigent Anatoli Štšura juhatamisel. Publikule pakutakse ka erakordset võimalust külastada Kreenholmi kontorit ehk Narva Gate’i kärestikuvaatega tööruume, kus annavad kontserdi Duo Ruut ja Tuulikki Bartosik. Ajaloolises Kreenholmi direktorimajas asuvas Narva kunstiresidentuuris tuleb esmaesitusele Narva ja Tallinna linnahelidel põhinev teos “Themes For Great Cities: Tallinn & Narva”, järg mullusel TMW-l esitletud Tallinna soundtrackile. Majesteetlikus Kreenholmi manufaktuuris peab TMW pealaval oma viiendat sünnipäeva festival Station Narva.

Kreenholm, festival Station Narva 2018
Kreenholm, festival Station Narva 2018 Foto: Patrik Tamm

Kogu festivali muusikaprogrammi lõpetab järelpidu legendaarses jõeäärses Ro-Ro klubis, kus Ida-Viru festival Mägede Hääl esitleb kahel laval enam kui tosinat artisti, audiovisuaal-duost Vera Vice etenduskunstniku Valge Tüdrukuni ning Sloveenia mürarocki bändist Lelee kuni Raul Saaremetsa ja Ivar Murdi varajaste hommikutundideni kestvate DJ-settideni.

Tallinn-Narva ühendfestivali korralduses liidavad jõud nii TMW kui ka Station Narva festivalide tiimid. Ühendfestivaliga tähistatakse koos olemist ja koos tegemist.

Programmi ja esinejate tutvustused ning festivalipassid: tmw.ee

Märksõnad
Tagasi üles